Triptih je termin koji potiče iz grčkog jezika a prevodi se kao troslojan, od tri sloja, trostruk. Termin je karakterističan za likovnu umetnost, a predstavlja sliku sastavljenu od tri dela koja imaju samostalnu kompoziciju, ali su idejno povezani. Triptisi su karakteristični za oltare u crkvama gde postoji centralna ikona i na krilima triptiha još dve tematski … [više]
Branko Miljković
Branko Miljković rođen je 29. januara 1934. godine u Nišu i bio je jedan od najpoznatijih jugoslovenskih i srpskih pesnika u drugoj polovini 20. veka. Pored poezije, Miljković se bavio prevođenjem francuskih i ruskih književnika i pisao kritike i eseje.
1953. godine odlazi iz Niša u Beograd gde započinje sa studijem na Filozofskom fakultetu gde 1957. godine diplomira filozofiju. Kao student bio je član grupe neosimbolista, a i društvo su mu bili Ivan Lallić i Vasko Popa. Odbio je bilo kakve asocijacije i članstva u partiji što je uticalo na objavu njegovih pesama.
Jednom prilikom je Miljković za intervju objavljen u niškim Narodnim novinama 1960. godine izjavio:
"Čovek zagledan u svet ima pred sobom dve alternative: da oseti svoju ništavnost ili da se divi. Divljenje nas izjednačuje sa onim čime se divimo. Poeziju sam počeo da pišem iz straha…"
U Beogradu je tri godine pohodio redakcije časopisa gde nije nailazio na razumevanje. 1955. godine mu Oskar Davičo objavljuje pesmu "Delo" i time mu otvara vrata u svet pesništva, omogućuje objavu i u drugim časopisima drugih izdavača.
1956. godine objavljuje svoju prvu zbirku pesama "Uzalud je budim" koja postiže dobre rezultate kod kritičara i publike. Pesma "Uzalud je budim" je postala jedna od njegovih najpoznatijih pesama i svevremenski klasik.
Poznata dela i zbirke poezije: "Poreklo nade" (1960.), "Smrću protiv smrti", "Vatra i ništa" (1960.), "Krv koja svijetli" (1961.)
Uprkos mladosti, kritičari su brzo Miljkovića svrstali na sam vrh srpskih pesnika, a dobio je i jednu od najprestižnijih nagrada za vreme svog života - Oktobarsku nagradu.
Pesme iz njegovih ranih dana govore o uticaju francuskih simbolista Malarmea i Valerija, a vidi se i snažan Heraklitov uticaj filozofije. Njegova najpoznatija i najvrednija zbirka "Vatra i ništa" sadrži, osim elemenata natičke mitologije i elemente nacionalne mitologije i legenti koje, u to vrmee, skoro niko od pesnika nije utkao u sopstvene pesme. To posebno vidimo u zbirci "Utva zlatokrila".
Usled ličnih nesporazuma koje je imao sa par pesnika i prijatelja i zbog ljubavnih problema, Miljković 1960. godine napušta Beograd i odlazi raditi kao urednik Literarne redakcije zagrebačkog radija. Ovde, verovatno nezadovoljan načinom svog života, počinje da pije.
Po zvaničnoj verziji, u jednoj šumi pored Zagreba, u noći između 11. i 12. februara 1961. godine, srpski je pesnik izvršio samoubistvo. Bilo mu je 27 godina, a događaj, pa čak i 50 godina posle, izaziva mnoga pitanja i kontroverze gde neki misle da je njegovo ubistvo prouzrokovao tadašnji režim.
Poeziju će svi pisati
Branko Miljković u ovoj pesmi iznosi veliku kritiku poezije. Sama pesma je deo ciklusa Kritika poezije. Kroz ovu pesmu se sukobljava sa kritikom mase i tada čvrste ruke komunističkog režima. Smetalo mu je što je bio kritikovan zbog svog načina pisanja koji je bio obgrljen velom nejasnosti i nerazumljuivosti širim narodnim masama i što se od njega zahtevalo da piše … [više]
Svest o pesmi
Tokom 20. veka književnost se bavi sama sobom. Preispituje sebe, svoju tematiku, svoj smisao, jedna od takvih pesama je i ova pesma. Ona predstavlja teorijski stav o poeziji, teorijiski razmatranje književnosti koje je Branko Miljković imao. Pokušaj da se pronikne u samu suštinu poezije. Branko Miljković je bio veliki pisac ali i filozof. U njegovom stvaralaštvu se … [više]
Balada ohridskim trubadurima
Balada ohridskim trubadurima je poznata pesma Branka Miljkovića posvećena upravo onima koji se pominju u naslovu - ohridskim trubadurima. Oni se pominju (pojavljuju) samo u jednom stihu koji je istovremeno i posveta s više značenja. Iako je balada kao književna vrsta narodna pesma koja je izvođena uz ples i muziku Miljkovićevu baladu možemo da shvatamo kao pesmu … [više]