Ulica Filipa Višnjića je odlomak iz zbirke pripovedaka Svetlane Velmar-Janković Dorćol koja je objavljena 1981. godine, a koja na zanimljiv način govori o istoriji Beograda, Srbije i Srba. Autorka kao početak svojih pripovedaka uzima po jednu ulicu na Dorćolu i govoreći o istorijskim likovima čije ime nosi ta ulica, ona zapravo slika Beograd i Srbiju kroz vekove, … [više]
Svetlana Velmar-Janković
Svetlana Velmar-Janković poznata je srpska književnica i spisateljica za decu. Rođena je u Beogradu 1933. godine. Kćerka je srpskog pisca Vladimira Velmara-Jankovića, a deda po majci joj je Velislav Vulović.
Ratne godine svoga detinstva provela je u Vučju. Živela je s porodicom Dimitrija Mite Teokarevića. Nakon rata krenula je u Četvrtu žensku gimnaziju, a onda otišla na studij francuske književnosti i latinskog jezika. Prvi put se zaposlila kao novinar u Dečjoj štampi, a onda i u dečijem časopisu Pioniri, za koji je birala najlepše priče i bajke. Kasnije je prešla u izdavačko preduzeće Prosveta, gde je dugo godina radila kao urednik časopisa Književnost. 0d 2007. godine pa sledećih šest godina bila je predsednica Upravnog odbora u Narodnoj biblioteci Srbije.
2006. godine postala je dopisni član Srpske akademije nauka i umetnosti, čiji je redovni član postala 2009. godine.
U književnosti je Svetlana Velmar-Janković poznata kao pisac istorijskih romana i dečje književnosti, takođe sa istorijskim temama. Njezini romani su "Ožiljak", "Lagim", "Bezdno", "Nigdina" i "Vostanije". Pisala je i pripovetke, koje se nalaze u zbirkama "Dorćo!", "Vračar", "Glasovi", "Knjiga za Marka", "Očarane naočare: priče o Beogradu" i "Sedam mojih drugara". Osim toga, Svetlana je napisala i dve drame "Knez Mihailo" i "Žezlo", monografiju "Kapija Balkana: brzi vodič kroz prošlost Beograda", te nekoliko eseja, sećanja i molitvi.
Za svoj književni rad Svetlana je dobila brojne nagrade i priznanja, od koji su najpoznatije Nagrada Isidora Sekulić, Andrićeva nagrada, Nagrada Meša Selimović, Đorđe Jovanović i Bora Stanković; dobila je i Nagradu Narodne biblioteke Srbije za najčitaniji roman godine, za djelo "Bezdano" i Nagradu Politikinog Zabavnika.
1997. godine njezin je roman "Lagun", izdan u Parizu, uvršen među deset najboljih romana objavljenih te godine, te je ušao u uži krug u konkurenciji za nagradu Femina.
Njezina djela su prevođena na engleski, francuski, bugarski i mađarski jezik.
Umrla je u Beogradu, 9. aprila 2014. godine.
Knjiga za Marka
Knjiga za Marka obrađena lektira književnice Svetlane Velmar-Janković. Lektira sadrži detaljan prepričani sadržaj, analizu dela, književne elemente, analizu likova i beleške o piscu, sve potrebno za kvalitetnu obradu i aktivno sudelovanje u nastavi. Analiza dela "Knjiga za Marka" delo je autorke Svetlane Velmar-Janković, koje je posvetila svom unuku Marku, ali i … [više]