Mrtve duše obrađena lektira književnika Nikolaja Vasiljeviča Gogolja. Lektira sadrži detaljan prepričani sadržaj, analizu dela, književne elemente, analizu likova i beleške o piscu, sve potrebno za kvalitetnu obradu i aktivno sudelovanje u nastavi. Analiza dela Roman Nikolaja Vasiljeviča Gogolja Mrtve duše je objavljen 1842. godine. Naziv Mrtve duše se odnosi na … [više]
Nikolaj Vasiljevič Gogolj
Nikolaj Vasiljevič Gogolj je utemeljio ruski realizam. Rodio se 31. marta 1809. godine u mestu Veliki Soročinci u Ukrajini, koja je u vreme njegovog rođenja bila deo velikog ruskog carstva.
Kada je završio sa školovanjem, sa navršenih devetnaest godina odlazi u Petersburg i nakon brojnih poslova, među kojima je bio i pokušaj da postane glumac, počinje da radi u državnoj službi na mestu činovnika.
Dok je radio u državnoj službi o svom trošku je objavio srednjoškolsku poemu, ali zato što nije dobro prihvaćena, Gogolj je spalio sve primerke i počeo da razmišlja o tome da emigrira u daleku Ameriku.
Nekoliko godina je radio u državnoj službi i onda je odlučio da je došlo vreme za promenu, pa je počeo da predaje istoriju u internatu za žene, a paralelno je radio kao privatni učitelj za decu bogatih. U tom periodu je objavio zbirku novela "Večeri na majuru kraj Dikanjke". Ubrzo je postao poznat u književnim krugovima i sprijateljio se sa Puškinom.
Godine 1835. objavljuje zbirku pripovedaka "Mirgorod" gde se nalazi i delo "Taras Buljba", koje će 1842. godine biti prošireno u roman. Iste godine je objavio i "Arabeske" sa esejima i pripovetkama. Tada počinje ciklus "peterburških pripovedaka", a najpoznatije su "Kabanice" i "Nosa".
Godine 1836. sledi uspeh sa komedijom "Revizor". Pretpostavlja se da mu je ideju za spomenutu komediju dao Puškin kao i za roman "Mrtve duše". Njih je Gogolj zamislio kao "Božanstvenu komediju" od Dantea.
Mrtve duše su zato trebale da imaju tri dela, a od kojih je jedino dovršen prvi deo objavljen 1842. godine trebao biti kao Pakao. Na drugom delu je radio preko deset godina, a s vremenom je od liberala postao fanatični vernik i konzervativac i sledbenik crkve. Zbog toga je 1848. godine otišao na hodočašće u Palestinu.
Pretpostavlja se da je pod uticajem jednog od sveštenika spalio drugi deo Mrtvih duša, a uskoro je 4. marta 1852. godine i umro.
Revizor
"Revizor" je komedija Nikolaja Vasiljeviča Gogolja. Napisana je 1835. godine, a prvi put je izvedena 1836. godine. Međutim, objavljena je tek 1842. godine. Sastoji se od pet činova, što je zapravo specifično za tragedije pa možemo da zaključimo kako je Gogolj društveno stanje za to vreme u Rusiji doživljavao kao tragediju. Gogolj u ovom delu ismejava nerad, … [više]