Mit o Sizifu filozofski je esej Albera Kamija napisan 1942. godine. Kami kroz ovaj esej objašnjava filozofiju apsurda koja se bavi temom čovekovog uzaludnog traženja smisla, večnih istina i vrednosti. Esej je podeljen na četiri dela: apsurdno prosuđivanje, apsurdni čovek, apsurdno stvaranje i mit o Sizifu. Autor započinje esej s ključnim pitanjem filozofije, a to je … [više]
Alber Kami
Albert Kami (1913. - 1960.), je francuski je romanopisac, dramatičar i esejista. Rođen je u porodici siromašnog zemljoradnika iz Alžira. Otac je nažalost ubrzo posle njegova rođenja poginuo na bici kod Marne u Prvom svetskom ratu.
Školovao se na fakultetu u Alžiru gde se celo vreme morao da bori za opstanak. Morao je da radi kako bi zaradio za hleb. Iako je je početak bio težak Kami je posle postao jedan od najpoznatijih romanopisaca.
Dobitnik je Nobelove nagrade za književnost 1957. godine. U Drugom svetskom ratu je učestvovao u Pokretu otpora. 1945. godine postaje glavni urednik lista Le Combat, a od 1947. se posvećuje isključivo književnosti.
Čitav Kamijev opus se zasniva na ideji apsurdnosti ljudske sudbine. Apsurdnosti sveta, Kami suprotstavlja stvaralački akt koji tu apsurdnost poriče ("stvarati znači dvaput živeti"). Ističe poguban uticaj grada na modernu civilizaciju koja je izgubila dodir sa prirodom.
Među delima treba izdvojiti ciklus apsurda: roman Stranac (1942.), esej Mit o Sizifu (1942.) te dramu Kaligula i ciklus pobune: roman Kuga, esej Pobunjeni čovek, drama Opsadno stanje, drama Pravednici. Poginuo je u automobilskoj nesreći 1960. godine.
Stranac
Stranac je roman kojim je Kami postigao prvi veliki uspeh na koji je uticaj izvršila Ničeova filozofija, Sartrova filozofija egzistencijalizma, a najviše, njegova filozofija apsurda. Roman pripada razdoblju kasnog modernizma (od 40-ih do 70-ih godina 20. veka) u kojoj je tema prikaz besmislenog i apsurdnog života i čovekova otuđenost i život kao besmisleno postojanje … [više]