Gorski vijenac obrađena lektira književnika Petra Petrovića Njegoša. Lektira sadrži detaljan prepričani sadržaj, analizu dela, književne elemente, analizu likova i beleške o piscu, sve potrebno za kvalitetnu obradu i aktivno sudelovanje u nastavi. Pročitajte kompletno delo Gorski vijenac >> Analiza dela "Gorski vijenac" predstavlja najsloženiju razvojnu etapu … [više]
Petar Petrović Njegoš
Petar Petrović Njegoš bio je pesnik, vladika i vladar Crne Gore. Rodio se 1813. godine u Njegušima, naselju koje se nalazilo na severozapadnom delu Lovćena. Prilikom kršetnja dobio je ime Radoje (Rade). Otac Tomo bio je brat vladike Petra I i dosta bogat čovek.
1825. godine Radoje je otišao u cetinski manastir kod svoga strica Petra I. Tamo započinje školovanje i priprema se kako bi mogao postati budući vladar Crne Gore. Većinu obrazovanja preneo mu je pesnik Sime Milutinović Sarajlija koji je u Crnu Goru došao 1827. godine.
Nakon što je vladika Petar I umro 1830. godine, bio je zamonašen, dodeljeno mu je novo ime Petar te je postao poglavar Crne Gore. Tada sedamneaestogodišnjak, našao je u izrazito teškoj situaciji, a bio je suočen i s mnogim problemima. Naime, Crnu Goru su vrebali Mleci, Turci i Austrija, zemlja je privredno slabila, a sve češće je dolazilo i do međuplemenskih ratova.
Iz svih tih razloga, sve je snage uložio na konsolidaciju prilika. Aktivno je delovao na diplomatskom planu, vodio je borbe s Turcima, gradio saobraćajnice, podizao prosvetu te stvorio prve organe vlasti u zemlji - senat i gvardiju i tako stvorio pravu modernu državu.
Uz sve te državne poslove, uvijek je pronalazio vremena za vlastito obrazovanje i književni rad. Prvi pesnički prvenci nastali su mu pod utecajem pesnika Sime Milutinovića.
Njegova najpoznatija dela su: "Luča mikrokozma" - filozofsko-religijski ep, zatim drama "Lažni car Šćepan Mali" i "Gorski vijenac".
1849. godine u jesen, oboleo je od tuberkuloze, a dve godine kasnije, 1851. godine, umro je u trideset devetoj godini.
Neka bude što biti ne može
U svom pesničkom radu Njegoš je uspeo obuhvatiti epiku, klasiku i romantiku. Počeo je kao narodni pesnik, a zatim se priklonio klasičnom maniru. Pevao je u osmercu i desetercu. Ode vladarima, ministrima, velikanima, prijateljima obuhvatio je u delu "Pustinjak cetinjski", izdatu 1834. godine. Njegoš je napisao ep "Svobodijada" 1835. godine, koji nije objavljen. Njegovi … [više]