Fantastični roman za mlade Kornelije Funke - Srce od mastila, objavljen je u nemačkom izdanju 2003. godine i dobio je nekoliko nagrada. Sam roman je poput izjave ljubavi prema knjigama, papiru, policama, vezovima, sitnicama i kutijama za knjige. Funke je napisala dva nastavka, Krv od mastila i Smrt od mastila. Svako poglavlje započinje citatom iz drugih dečjih knjiga, … [više]
Kornelija Funke
Kornelija Marija Funke rođena je 10. septembra 1958. godine u Dorstenu (severna Rajna-Vestafalija) u Nemačkoj. Poznata je nemačka književnica za decu i po pisanju dela (avanture i fantastike) iz žanra dečje fiikcije.
Kao mala, bila je veoma kreativna i maštovita, a kad bi ju roditelji upitali šta želi biti kad odraste uvek bi odgovarala astronaut ili pilot. Ali ipak se odlučuje za studij pedagogije.
Posle završetka studija na Univerzitetu u Hamburgu, radila je kao socijalna radnica tri godinena programima u kojima je radila sa decom iz siromašnih porodica. Kako nije bila sigurna u kom smeru želi da krene sa svojom karijerom, odlučuje da pohađa kurs za ilustratoricu knjiga na koledžu za dizajn u Hamburgu. Odlučila je da se u potpunosti posveti ilustraciji knjiga, a onda ih počinje i sama da piše i ilustrira.
1981. godine udala se za Rolfa Frahma i s njim imala dvoje dece - Anu (1989.) i Bena (1994.). Sa svojom porodicom je živela u Hamburgu sve dok se u maju 2005. godine nije preselila na Beverli Hils. 2006. je doživela lični gubitak - umro joj je muž od raka i ona ostaje sama sa svojom decom.
Svoju književnu karijeru započinje radeći ilustracije za druge književnike koje su mnogi voleli jer su njene ilustracije pozitivno uticale na mnogu siromašnu decu sa kojima se susretala dok je radila kao socijalna radnika. Posle nekoliko godina počela je da gubi interesovanje za ilustrovanje knjiga jer su joj priče na kojima je radila bile dosadne. Htela je da radi illustracije za uzbudljive priče, avanture, priče o zmajevima, pa je tako jedno veče dobila inspiraciju da napiše svoju prvu uzbudljivu priču.
Poslala je svoje prvo delo u četiri najpoznatije izdavačke kuće u Njemačkoj i sve četiri su bile zainteresovane za njen rukopis.
Tokom 1980ih i 1990ih prošlog veka objavila je dve fantazije na nemačkom jeziku "Divlji pilići" i "Lovci na duhove".
Prvu dužu knjigu za decu "Zmajev letač" izdaje 1997. godine u Nemačkoj, a zatim i delo "Gospodar lopova" koji je doživeo velik uspeh u Nemačkoj. Ali Funke to nije bilo dostatno, želela je da objavljuje svoja dela i na engleskom jeziku jer je na taj način mogla da dopre do većeg broja čitaoca. Tako šalje svoje rukopise i američkim izdavačkim kućama.
Beri, koji je prvi prepoznao kvalitet Heri Potera i objavio ga kad niko nije hteo, prepoznao je kvalitet i u njenim delima. Pročitao je njene rukopise i kupio prava za objavu dela "Gospodar lopova" na engleskom jeziku koji je ugledao svetlo dana 2000. godine. Delo je dugo bilo na Njujork Tajmsovoj listi bestelera i rasprodalo se samo u desetak dana šta je onda bio fenomen kad su u pitanju knjige za decu.
Sledeće delo koje je doživelo ogroman uspeh u Americi bilo je "Zmajev letač" koji se u rukama malih čitaoca našao 2004. godine i dospeo na listu Njujork Tajmsa kao najprodavanija knjiga i ostao na listi čak 78 sedmica.
Sledeći objavljen roman ove književnice je prvi deo trilogije "Svet od mastila" s prvim naslovom "Srce od mastila" koje je izdano 2003. godine s kojim je Funke osvojila Buksense nagradu za dečju knjigu godine. Delo je filmski adaptovano, a Funke je na njemu radila i kao producentica.
Drugi deo ove trilogije "Krv od mastila" izdano je 2005. godine što joj takođe donosi još jednu Buksense nagradu za dečju knjigu godine, a zadnji deo trilogije koji je svetlo dana ugledao 2007. godine u Nemačkoj i 2008. godine u Engleskoj i Americi je "Smrt od mastila".
Danas Funke broji velik broj fanova (obožavaoca) koji su sami sebe prozvali "Funkis".