Dečaci Pavlove ulice obrađena lektira književnika Ferenca Molnara. Lektira sadrži detaljan prepričani sadržaj, analizu dela, književne elemente, analizu likova i beleške o piscu, sve potrebno za kvalitetnu obradu i aktivno sudelovanje u nastavi. Analiza dela Dečaci Pavlove ulice roman je najpoznatijeg mađarskog dramskog pisca iz 20. veka koji je u svojoj državi bio … [više]
Ferenc Molnar
Ferenc Molnar rođen je 12. januara 1878. u Budimpešti kao Ferenc Neuman. Ostao je poznat kao dramski pisac i jedan od najpoznatijih i najcenjenijih autora u 20. veku.
Ferenc je bio pisac koji je veoma voleo komedije, ali i romane pa je većinom pisao dečije priče o zanimljivim dečijim avanturama tokom njihovog odrastanja, baš kao što je delo "Dečaci Pavlove ulice"
Tokom Prvog svetskog rata Ferenc je delovao kao ratni dopisnik, a uz to je ostao upamćen kao veliki pobornik tadašnje Austrougarske imperije. Za svoje postupke dobio je i priznanje Habsburgovaca, ali s druge strane i mnogo kritika od kolega koji su, za razliku od njega, bili pacifistički orijentisani.
Tokom Prvog svetskog rata radio je kao dopisnik i nije propustio priliku da ukaže na sve pozitivne stvari o Habsburgovcima, a nakon završetka sukoba napisao je svoje iskustvo o ratu.
Emigracija u Ameriku ubrzo je usledila tokom Drugog svetskog rata zbog straha od nacističkog progona Jevreja. Umro je u Njujorku 1952., u 74. godini.
Iako je napisao mnoga dela, slavu je stekao romanom "Dečaci Pavlove ulice", koji se smatra jednom od najboljih knjiga za decu, i na osnovu kojeg je snimljen i film.
Roman "Dečaci Pavlove ulice" mnogi su upamtili po jedinstvenoj priči koja je uticala na odrastanje mnogih generacija. U delu je opisana jedna od najlepših priča o hrabrosti, surovosti iz stvarnog života, ali i o velikom prijateljstvu koje ponekad olakšava prolazak kroz teške životne situacije. U delu postoji i tragikomedija kroz koju se glavni junaci bore za mali komad zemlje, a čitajući delo, svakom čitaocu postaje jasno kako je Ferenc želeo da naglasi patriotizam.
Drama "Liliom" je još jedno dobro poznato delo koje je prošlo nezapaženo, kasnije prilagođeno za mjuzikl "Gardista". Mjuzikl je kasnije poslužio za snimanje istoimenog filma u kome su glumili Alfred Lunt i Linn Fonntane.
Pored drame "Liliom", brojna Ferencova dela kasnije su poslužila za snimanje poznatih filmova u kojima su glumili Sofija Loren i Horst Bakholc. To je još jedan dokaz njegovog uvažavanja kao pisca, ne samo unutar granice Mađarske, već i šire.
Njegovi najpoznatiji romani uključuju "Čamac bez gospodara", "Eva", a napisao je i drame "Čuvar" i "Labud".