Dečiji roman "Svemoćno oko" Čede Vukovića obuhvata ukupno 19 priča povezanih temom. Svaka priča nadovezuje se na prethodnu. Glavni junak romana je dečak Željko. Tema dela su avanture koje dečak doživljava uz pomoć sprave "svemoćno oko". Tu spravicu napravio je istraživač Jugović, a čuvao ju je sve dok je Željko nije uzeo. Spravica ima nekoliko različitih moći, ona … [više]
Čedo Vuković
Čedo Vuković bio je jedan od najpoznatijih crnogorskih književnika. Rođen je 1920. godine u Crnoj Gori. Gimnaziju je pohađao u Peći, a nakon mature otišao je u Beograd, gdje je studirao književnost. Nakon diplome ostao je da živi i radi u Beogradu. Tamo je postao učesnik Narodno-oslobodilačke borbe.
1953. godine Vuković se vratio u Crnu Goru. Dugo je uređivao časopis "Stvaranje", sve dok nije 1972. godine otišao u penziju. Vuković je bio i predsednik Udruženja književnika Crne Gore, član Savjeta Crne Gore, dva puta je bio potpredsednik CANU-a.
Zbog svojih zapaženih djela Vuković je postao dobitnik nagrade AVNOJ-a za književnost. Dobitnik je i Trinaestojulske nagrade te je postao nosilac povelje Istaknuti kulturni stvaralac Ministarstva kulture Crne Gore.
Vuković je napisao 15 romana, a najveću popularnost doneli su mu dečiji romani: "Svemoćno oko", "Tim Lavlje srce" i "Letelica profesora Bistrouma". Roman Čede Vukovića "Tim Lavlje srce" preveden je na italijanski jezik i dobro je poznat generacijama koje su odrastale u SFRJ, mada velike izdavačke kuće i danas izdaju pomenutu knjigu, baš kao i "Svemoćno oko" i "Mrtvo duboko".
Kao književni urednik, Vuković je priredio sledeća izdanja knjiga: "Petar I Petrović: Freske na kamenu", "Nadvremenski glasovi", "Izviriječ" i "Petar I Petrović: Poslanice".
Sabrana Čede Vukovića dela objavljena su 2000. godine.
Vuković je umro u Budvi 2014. godine.