• BA
  • DE
  • EN
  • HR
  • IT
  • RS
  • SI

Lektire.rs

Pomoć kod pisanja lektira

  • Naslovna
  • Knjige
  • Lektire
  • Pesme
  • Narodne pesme
  • Biografije
  • Književnost
Priprema i konzerviranje hrane za zimnicu >>

Zvezde

Analiza lektire / Jovan Dučić

Jovan Dučić bio je poznati i veoma značajan srpski pesnik, pisac i diplomata. Smatra se jednim od najznačajnijih srpskih modernista, ali i liričara uopšte. U početku svog stvaralaštva, poput mnogih ranih modernističkih pesnika, bio je pod pesničkim uticajem Vojislava Ilića, pesnika koji je među prvima odbacio romantizam, ali i poetički realizam te se okrenuo modernim svetonazorima i principima modernističke poezije.

Ipak, taj uticaj na Dučića nije dugo trajao. Dučić je vrlo brzo pronašao sopstven poetički izraz, te je njegova lirika postala posve individualna, okrenuta parnasovcima, a posebno simbolistima. Takva lirika je u Dučićevo vreme bila nesvakidašnja, veoma nova, sveža, moderna u svom stilu i motivima. Motivi koje je Dučić koristio bili su posve nepoznati i neustaljeni u tadašnjem srpskom pesništvu. Oni su iskazivali nesvakidašnja osećanja, prefinjena ali bizarna, gotovo neslućena do tada. Dučić se naveliko poigravao erotikom, dovodeći svoje misli i izraze do stanja vulgarnosti, ali pesničke slike koje je stvarao su ipak bile profinjene, estetičke i snažne.

Dučić zamenjuje domaće čežnje i patnje zapadnjačkim idealima, bili oni životni ili ljubavni. Tome je uvelike pridonio njegov dugogodišnji boravak u inostranstvu, po Evropi, ali i Sjevernoj Americi. Dučićev zapadnjački estetički izraz bio je otmen i hladan, bez prevelikog zanosa i rasplamsale etike, što ga je činilo profinjenim. Dučićeva nastojanje bilo je stvoriti savršeni izraz u svojoj poeziji i upravo po tome je ostao nenadmašan. Izraz mu je diskretan, humorističan, ljubak i nadasve otmen. Pesme su mu slikovite i melodične, čineći ih privlačnima ne samo oblikom i izrazom, nego i idejom. Letvica koju je Dučić postavio svojom poezijom, bila je tako visoko, da su se sledeće generacije pesnika počele da se bune protiv takve forme, nesposobni da je ostvare i nadmaše svojim pesmama.

Dučićeve pesme objedinjene su u mnogim zbirkama, među kojima su, njegova prva zbirka, „Pjesme“, objavljena 1901. godine u Mostaru, zbirka „Pesme u prozi“, šest knjiga „Sabranih dela“, zbirka „Lirika“, te zbirke sabranih dela koje su mu objavljene posthumno.

Među najpoznatijim pesmama Jovana Dučića su svakako pesme „Jablanovi„, „Zvezde“, „Zalazak sunca„, „Ljubav i žena“, „Suncokreti“, „Leto“ i mnoge druge.

Zvezde – analiza pesme

Pesma „Zvezde“ Jovana Dučića je po svojoj formi sonet. Ta forma bila je ustaljena u poeziji Frančeska Petrarke, a bila je karakteristična i za Dučićevo pesništvo, budući da je sonet bio popularan pesnički oblik za vreme srpske moderne. Ova pesma je poput klasičnog soneta sastavljena od dva katrena i sve tercine te ima karakterističan raspored rima za Petrarkin sonet: ABAB ABAB CDC DEE.

Početak pesme opisuje mesto gde se nalazi lirski subjekt. Već iz motiva u prva dva stiha saznajemo da se radi o nekom primorskom mestu. To potvrđuje zapis ispod naslova pesme koji kaže da je pesma nastala na Lopudu, malom ostrvu u Dalmaciji. Pesma započinje opisima krajolika i prirode, ali ona nije posve pejzažna pesma. Drugi dio pesme posvećen je ženi, ali nedovoljno da pesmu možemo da nazovemo posve ljubavnom. Ovo je karakteristični idejno-tematski stil za Jovana Dučića. On motive iz prirode vešto povezuje s ljubavnim motivima, motivima žene, pa često nije jasno gdje prestaje izražavanje njegovih osećaja prema prirodi, a započinju prema ženi. Time Dučić spaja ljubav prema ta dva glavna motiva u jednu ljubav. Za njega priroda i žena kao da su isto. Osećaji, kakvi god oni bili, prema jednom i drugom nadopunjuju se i međusobno su sukladni. Ako su osećaji prema ženi puni žudnje, tuge i patnje, opisi prirode odgovarati će tim osećajima – ona će onda da bude opisana kao uzburkana, puna loše slutnje, mračna… Ako je ljubav prema ženi sveža i razigrana, takva će da bude i priroda. Ti opisi srećne ljubavi zapisani su i u ovoj pesmi, pa je i opisana priroda razigrana i romantična.

U prvom katrenu pesme odmah vidimo stih s motivom „zvezda“ koje „mirno gore“, a već u sledećem motiv „pesme mora“ koja se čuje u tišini. Sledi stilska figura poredbe, jer je opisano da se more čuje „ko da rosa pada u srebrnoj tmini“. Cela prva strofa opisuje jedan miran krajolik. Spokoj je okružio pesnika. Zvezde su mirne i nisu preteće kao u nekim drugim Dučićevim pesmama. More je takođe mirno, a ne uzburkano kao inače. Motiv rose do kraja je učvrstio taj spokoj i potvrdio njegovu pozitivnu konotaciju. Rosa je sveža, simbolizuje početak, dolazi rano ujutru i uvek znači mladost.

Sledeća katrena prebacuje svoje slike s prirodnih motiva, na glavni motiv žene. Spominje se ženina kosa, u koju je pesnik upletao „Mokre noćne ruže“. Kosa je jedan od najvećih simbola ženine ženstvenosti, privlačnosti i seksipila. Muškarci nisu smeli ni da vide ženinu raspuštenu kosu, kamoli da je raspleću, pa ovaj motiv upletanja ruža u kosu govori o velikoj bliskosti i intimi između lirskog subjekta i žene. Ovaj motiv kose izuzetno je erotičan, što je takođe jedna od karakteristika Dučićeve poezije. Odista, već sledeći stih potvrđuje strast koja se događa između pesnika i njegove muze. On ističe da ju je celo veče ljubio. Ljubio joj je oči i „usta stihova“. Ljubav između ovog para nije samo telesna, ona je i romantična. Ono što je predmet pesnikove žudnje su „oči pune zvezda i usta stihova“, dakle ne ono telesno kod žene, već njena duša. Njene oči simbolizuju dušu, a zvezde onostrano – nade, želje, verovanja – to je ono što pesnik voli kod svoje odabranice. Usta puna stihova simbol su umetničke duše ove žene. Ona je verovarno takođe pesnikinja koja ume da stvara pesme. I to je ono što je čini posebnom i privlačnom.

Prva tercina izražava ekstazu ove noći koja se pretvara u jutro. Uvode se akustične pesničke slike već u prvom stihu:

„Sve je šumno, sjajno; i lije iz granja
Svetlost, ko padanje neke bele kiše;
Maslinova šuma u daljini sanja…“

Vizualne motive pesnik je sklopio sa zvučnim. Svetlost šumi i lije poput bele kiše – na ovaj način pesnik je postigao sinesteziju, povezao je vizualno sa zvučnim, ali se poigrao i s kontrastima. Sjajna, topla svetlost dobila je karakteristike vode. Voda je ta koja šumi, lije i čini kišu, a pesnik je prikazao sliku u kojoj sve to radi svetlost. Poslednja strofa, druga tercina nastavlja s opisima vode tj. mora. Prijašnji opisi svetla u funkciji vode sada su se stopili sa samom vodom.

Primećujemo metaforu „more je puno zvezda, pa ih njiše“, kojom prikazuje odraz zvijezda u moru, koji se njiše zajedno s valovima. Sljedeći stih opisuje prazni žal po kojem more nastavlja da kotrlja zvezde, ovoga puta pomešane s peskom i penom. Na ovaj način pesnik je spojio nebeske zvezde sa zemljaskim peskom i penom. I zemaljsko i nebesko postalo je jedno. To je još jedna alegorija, koja se odnosi i na pravu ljubav, onu koja sjedinjuje zemaljska tela i nebeske duše. Ova slika sjedinjenja zevezda s peskom ima jednaku ideju kao i slika ljubljenja očiju punih zvezda. U oba slučaja dogodio se spoj tela i duše.

 

Beleške o autoru

Jovan Dučić bio je jedan od najznačajnijih srpskih modernističkih pesnika. Rođen je u Trebunju, najverovatnije 1872. godine, iako neki historičari kažu da je rođen 1874. Jovanov otac bio je trgovac i poginuo je 1875. godine u Hercegovačkom ustanku, a majka mu je umrla 1900. godine. Jovan je imao još dvoje braće iz majčina prvog braka.

Jovan je polazio osnovnu školu u rodnom mestu. U Mostaru je završio trgovačku školu, jer se tamo preselio s porodicom, a onda krenuo u Učiteljsku školu u Sarajevu. Diplomirao je u Somboru 1893. godine.

Nakon završenih škola radio je kao učitelj po raznim mestima. Dok je radio u Bijeljini, napisao je patriotske pesme „Otadžbina“ i „Oj, Bosno“ zbog čega ga je Austrougarska vlast poterala iz tog mesta. Nakon toga Dučić nije mogao da pronađe posao kao učitelj, sve dok se nije zaposlio u jednoj manastirskoj školi. Kao učitelj je radio i u Mostaru, gdje je s Aleksom Šantićeom pokrenuo časopis Zora i književni krug. U Mostaru je takođe bio uhapšen i otpušten s posla. Te godine otišao je na studij u Ženevu. U inostranstvu, tačnije u Ženevi i Parizu, proveo je desetak godina, održavajući veze s prijateljima u Mostaru i surađujući s domaćim novinama i časopisima.

Dučić je u Ženevi diplomirao pravo i vratio se u Srbiju, gde je dobio posao pisara. Takođe je bio i suosnivač Narodne odbrane u Kraljevini Srbiji. Postao je diplomata i posao ga je vodio po raznim delovima Evrope i Bliskog Istoka. Za vreme Drugog svetskog rata, Dučić je bio u Portugaliji, odakle je iste godine otišao u Indijanu, u SAD. Tamo je vodio organizaciju srpske dijaspore. Pisao je pesme, novinske članke i političke brošure. Njegove pesme bile su posebne i veoma su mnogo uticale na razvoj srpskog modernizma. Pesme su mu objedinjene u mnoge zbirke pesama, među kojima je i zbirka „Pesme“ – prva zbirka, koju je izdao 1901. godine. Osim poezije, pisao je i prozu te literarne eseje i studije.

Dučić je umro 1943. godine u Indijani u SAD-u, a njegovo telo je tek 2000. godine prebačeno u rodno mesto Trebinju, što mu je bila želja za života. U sećanje na Jovana Dučića i njegovo posebno i važno mesto u književnosti, svake godine dodjeljuje se nagrada za pesništvo „Jovan Dučić“, kao dio manifestacije „Dučićeve večere“ u gradu Trebinju.

Autor: V.B.

Ostavite odgovor Odustani od odgovora

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Top autori

Aleksandar Sergejevič Puškin Anton Pavlovič Čehov Biblija Braća Grim Branislav Nušić Branko Ćopić Desanka Maksimović Dušan Radović Đura Jakšić Grozdana Olujić Hans Kristijan Andersen Ivo Andrić Jovan Dučić Jovan Jovanović Zmaj Miloš Crnjanski Miodrag Pavlović Molijer Narodna pesma Narodna priča Šarl Pero Stevan Raičković Vasko Popa Vilijam Šekspir Vojislav Ilić Vuk Stefanović Karadžić
Spisak svih autora >>

Poslednje objave

Kandid ili Optimizam

Srećni princ

Robinzon Kruso

Glava šećera

Junak našeg doba

Stolice

Devojčica sa šibicama

Žitije svetog Save

Marko Kraljević i Musa kesedžija

Kosovka devojka

Informacije

  • O nama
  • Impresum
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja

Korisno

  • Analize pesama
  • Analize narodnih pesama
  • Biografije književnika
  • Digitalne knjige
  • Književni pojmovi
  • Naručite novu lektiru

Lektire

  • Po autorima
  • Po abecedi
  • Po razredima
  • Pesme

Mreža portala

  • Bajke.rs
  • Molitva.rs
  • Poezija.info
  • Poznati.info

Copyright © 2015.–2023. Informativka d.o.o. Sva prava zadržana.

English | BiH | Deutschland | Hrvatska | Italia | Slovenija | Srbija