„Tajni dnevnik Adrijana Mola“ realistični je roman koji odiše humorom i odlično zabavlja čitaoca, a pisan je kao dnevnik. Tema ovog ispovednog romana su problemi s kojima se mladi čovek susreće u pubertetu, na prelasku iz detinstva u mladalački svet. Adrijan se suočava s brojnim nedoumicama i proživljava različita osećanja te tako polako stvara vlastiti identitet.
S Adrijanom se mogu poistovjetiti svi njegovi vršnjaci pa je roman stekao popularnost ponajviše zbog toga. Mladi čitaoci će u ovom romanu naići na probleme s kojima su se verovatno i sami sreli, ali ti problemi na kraju nikome ne izgledaju toliko veliki jer ih Adrijan opisuje na duhovit i zabavan način. Tako možemo da čitamo o Adrijanovim prvim koracima ka osamostaljenju, o prvim problemima s kojima će se suočiti kada se zaljubi te o njegovoj razočaranosti u autoritete u školi i pronalaženje načina da im se suprotstavi.
U ovom romanu Adrijan upoznaje čitaoce sa svim pojedinostima oko prve ljubavi, kao i o problemima s kojima se suočava kod kuće, odnosno s alkoholizmom i svađama roditelja. Iz ovog dela možemo saznati dosta toga o načinu života jedne engleske porodice srednjeg sloja u osamdesetim godinama. Autor se dotaknuo tema poput nezaposlenosti, ekonomske nesigurnosti i raspada porodice.
Delo je pisano u formi dnevnika u kojem Adrijan iznosi svoje misli i osećaje te daje osobni sud o raznim događajima. Roman je napisan jednostavnim stilom, što je i specifično za formu pisanja kao dnevnika. Često se koriste i žargonizmi karakteristični za govor mladih osoba.
Posebnost ovog romana je u tome što se odlikuje velikom dozom humora i tako konstantno zabavlja čitaoce. Tako je glavni lik i ona mučna događanja, kojih je često bilo puno više nego onih lepih, prikazao na zabavan i smešan način.
Vrsta dela: moderni roman
Mesto radnje: manji grad u Engleskoj
Vreme radnje: 15 meseci. Iako je Adrijan beležio datume dešavanja, nije zabeležio godinu, ali možemo da zaključimo o kojoj je godini reč jer pominje neka velika dešavanja koja su važna za Englesku. Pominje venčanje princeze Diane i princa Čarlsa, zatim vreme kada je Velika Britanija zbog Falklandskih otoka objavila rat Argentini. Dakle, radnja počinje 1. januara 1981. godine, a završava 3. aprila 1982. godine.
Tema dela: odrastanje dečaka Adrijana Mola
Ideja dela: u svetu odraslih čak ni odrasle osobe ne znaju baš sve odgovore
Kratak sadržaj prepričano
Trinaestogodišnji dečak Adrijan Mol jednog dana iz nepoznatih razloga počinje da piše dnevnik. Kada je odgledao TV emisiju književnika Malkolma Mageridža, odluči na BBC da pošalje svoje pesme. Naime, tada je zaključio da je intelektualac jer je mogao da razume svaku reč koju je čuo u emisiji.
Ubrzo nakon što je pesme poslao, dobio je i odgovor. Međutim, radilo se o odbijenici. Džon Tideman mu je ljubazno i prisno odgovorio da mu pesme neće objaviti, ali da bude uporan i da ne odustaje jer će sigurno još naići na puno odbijenica pre nego što mu nešto bude objavljeno.
Inače, Adrijan je dečak u pubertetu i muče ga bubuljice, a možda je pomalo bucmast, kako kaže njegov lekar. Roditelji su mu u stalnoj svađi.
Njegova porodica bila je jako srećna pa čak i ushićena spoznajom da su mu odgovorili na pismo. Zapisao je to i u dnevnik te je još dodao kako je par puta tokom školskog časa vadio pesmu i čitao je. Hteo je da ga neko od profesora uoči i da mu kaže da donese ono što ima u ruci, ali to se nije dogodilo.
Prijavio se Adrian u udruženje „Dobri Samarićanin“ i tako dobio zadatak da se brine o Bertu Baksteru, osamdesetdevetogodišnjem prevrtljivom starcu. On je bio konjušar, a voleo je i komuniste. Zbog toga Adrian je mogao ponedeljkom da izostaje sa jednog časa, i to matematike.
Stigla je nova učenica u Adrianov razred pa se on odmah zaljubio u nju. Njeno ime je Pandora Britvejt. Pandora dolazi iz imućne porodice, a živi i u lepoj ulici. Njeni roditelji su intelektualci te su joj darovali i konja. Ipak, Pandora se radije zabavlja sa Adrianovim prijateljem Najdželom.
Ubrzo se Adrijanova majka zaposli, a u to isto vreme započinje i ljubavnu vezu sa komšijom Lukasom. Ubrzo, roditelji su angažovali advokata kako bi se razveli. Adrian nigde dalje nije spomenuo da su se roditelji i stvarno rastali što se verovatno dogodilo sa obzirom da je majka otišla da živi sa komšijom Lukasom u Šefild.
Adrijan se zaposlio kao raznosač novina kako bi zaradio novac za džeparac. No, pola od zarađenog iznosa mora dati nasilniku Beriju Kentu koji ide sa Adrijanom u razred. Otac je pokušao sve kako bi mu pružio zaštitu te je i razgovarao sa Berijem, ali ništa nije pomoglo. Čak naprotiv. Adrijan nakon toga biva jako prebijen od Berija. Tada se uključuje baka i energična žena uspeva u naumu. Beri je na kraju vratio sav novac Adrijanu i više ga od njega nije uzimao.
Kada je Adrijanovog oca napustila žena, on sreću odlučuje da potraži uz kolegicu sa posla Dorin Slejter koju su zvali Trlica. Malo nakon toga, otac dobija pismo sa posla da je dobio otkaz što podstakne strah od preživljavanja.
Videvši da otac nije sposoban baviti se s njim, brinuti za njega i psa, Adrijan postaje taj koji vodi brigu o kući, sprema, kuva, čisti. Mašta da jednog dana postane veterinar zbog svoje izrazite ljubavi prema životinjama, no hteo bi da postane i pisac.
Kako bi lakše tešila Adrijanovog oca, Dorin se sa sinom doseli kod njih. Nakon par dana, buntovništvo je Adrijanu udarilo u glavu te on odluči da u školu obuče crvene čarape iako je to bilo zabranjeno. Naime, u školi je bilo propisano pravilo da se moraju nositi crne čarape. Direktor ga je zbog toga poslao kući da se preobuče, a Pandora ga gleda sa osećanjem divljenja. Ona je oduševljena sa njegovim stavom pa njih dvoje uskoro završe u ljubavnoj vezi.
Leto Pandora provodi sa roditeljima u Tunisu. Isključila je i telefon jer je Adrijan napravio čak 300 funti troškova kada ju je neprestano zvao.
Bert Bakster se nakon toga jako razboleo te je završio u bolnici. Pošto je bio jako slab i više se nije mogao brinuti za sebe, otišao je da živi kod Adrijana. Zatim živi kod Pandorine porodice, indijskih doseljenika i na kraju kod porodice Sing. Ipak, morao je biti prebačen u starački dom iako nikada tamo nije hteo da ide.
Adrijan je posetio majku u Šefildu te s njom i maminim ljubavnikom Lukasom ide na odmor u Škotsku. Jako mu je dosadno, a Lukas mu uz to ide i na živce. Uskoro je upoznao Amerikanca Hamiša Manćinija koji je bio pomalo otkačen i bio je Adrijanovih godina.
Malo nakon toga, Adrijan je morao ići u bolnicu kako bi mu odstranili krajnike. Otac mu je rekao da se nalazi na listi čekanja od svoje pete godine. Ostao je u bolnici nedelju dana.
Pandora je Adrijanu predložila da bi mogli da osnuju književni časopis kog nazivaju „Glas mladih“. Adrijan je odlučio da napiše u prvom broju pravi osvetnički članak. Nazvao ga je „Istina o Beriju Kentu“. No, časopis se nije proslavio jer je jedan jedini primerak kupio samo Beri Kent.
Krajem godine, Adrijanova mama se nakon prekida veze sa Lukasom vratila kući. Otac je bio oduševljen. Taj povratak Adrijan u dnevniku opisuje kao deža-vu (nešto već viđeno).
Bliži se i božićna priredba na kojoj će nastupiti Adrijan i Pandora. Tema je bilo Isusovo rođenje, Adrijan je bio Josip, a Pandora Marija. Kada je predstava završila Adrijanov otac se zapitao zašto je predstava napravljena kao lakrdija.
Adrian je odlučio na kraju godine i početku nove da donese novogodišnje odluke koje je i zapisao u dnevnik. Bilo ih je čak deset.
Bert se oženio jednom gospođom iz doma koju je tamo i upoznao. Zove se Kvini, a Adrijan i dalje ne posustaje sa svojim pesama. Redovno ih šalje na BBC.
Par dana pre nego što je proslavio svoj 15. rođendan, Adrijan je izmerio katastrofalan nagib svojih ušiju, čak 90 stepeni ako se gledaju u odnosu na njegovu glavu.
Uskoro se morao održati sastanak kluba „Ružičastih brigada“ kom je prisustvovala i Barbara Bojer. Ona je bila vrlo atraktivna žena čiji su se stavovi kosili sa onima Pandore oko naoružavanja NATO-a. Adrijan nije mogao odoleti atraktivnoj Barbari, pa se s njom upušta u ljubavnu vezu. Ipak, ona nije htela da povredi Pandoru pa prekida vezu.
Adrijan se poverio Najdželu oko toga da je bio sa Barbarom, a ovaj nije mogao čuvati tajnu pa je to razglasio po školi. Pandora je takođe čula vest pa je odlučila zato ignorisati Adrijanov rođendan.
Dan kasnije Velika Britanija se upustila u rat sa Argentinom. Adrijan je lagano prislonio nos uz plastični model aviona kog je pokušavao da složi ne bi li malo pomirisao lepak da vidi kako je to. Nije previše razmišljao, a nakon toga je bilo kasno. Nos mu se zalepio za avion. Završio je u bolnici kako bi mu lekari odlepili nos, a lekar je i zaključio da se Adrijan fiksao lepilom.
Nakon toga, nazvao je Pandoru i ona je odlučila da mu oprosti nevernost. Očekivao je kako će stići svaki čas u bolnicu, a kada ju je čekao, došao je do zaključka da ga jedino ljubav može spasiti da ne poludi.
Prilikom pisanja dnevnika, ne saznaje se samo o njegovom životu, njegovoj situaciji u porodici, već i o Engleskoj. Adrijan priča o Engleskoj političkoj situaciji, imigrantima koji žive na tom prostoru, opisuje čak i odnos između rasa, staleža te važne događaje u monarhiji, kao na primer, venčanje princa Čarlsa i Dajane.
Likovi: Adrijan, Pandora, Bert Bekster
Analiza likova
Adrijan – iskren, dobar, pomalo zbunjen i naivan dečak na pragu puberteta. Počeo je da piše dnevnik u kojemu je iznosio svoja razmišljanja o etici, moralu, Bogu i svetskim problemima, ali pre svega se bavio samim sobom i svojim problemima. Smetao mu je njegov spoljašnji izgled, pre svega bubuljice na licu, uši i nerazvijeni prsni koš. Odrastao je u ne baš idiličnoj porodici, a svoje roditelje nije štedeo kritika zbog njihovih sklonosti alkoholu. Glavni događaj u njegovoj porodici bilo je privremeno razdvajanje roditelja koje je on vrlo dobro podneo, što zbog toga što je previše bio usmeren na samog sebe i svoje probleme, što zbog toga što je smatra da se radi o još jednoj budalaštini njegovih roditelja.
Unatoč tome što se činilo da ne brine preterano za roditelje, on je pokazao da je jako brižan kada je uklonio sve oštre predmete nakon što je njegov otac pokazao da razmišlja o samoubistvu. Možemo da primetimo da Adrijan nije poduzetan i da on nikada neće učiniti prvi korak. To se da zaključiti iz njegovog odnosa s Pandorom u koju je bio zaljubljen, ali svejedno nije prvi poduzeo nešto.
Iako je reč o dečaku koji je u pubertetu, Adrijan nije bio buntovnik nego bi se moglo reći da je više običan dečak koji je živeo u kaotičnom okruženju.
Pandora – devojka koja je stigla u Adrijanov razred 15 dana nakon što je on počeo da piše dnevnik. Odmah je privukla njegovu pozornost i učinila mu se posebnom pa je zaključio da bi mogao da se zaljubi u nju. Pandora je imala bogate roditelje, živela je u otmenoj četvrti, imala je svog konja, a tokom praznika bi uvek boravila negde u inostranstvu. Samosvesna je i dosta se razlikuje od Adriana.
Adrianova majka – frustrirana je ulogom domaćice pa je htela da se oslobodi tih okova. Svog muža zamenila je još gorim muškarcem koji se loše odnosio prema ženama, a nakon što je to i sama shvatila, vratila se svome mužu.
Baka – majka Adrijanovog oca. Žena od 76 godina, jako iskrena, odlučna i praktična. Pomagala je Adrijanu i njegovom ocu kada ih je napustila majka. Voli čistoću i red, a to je unela i u njihov dom.
Bert Baxter – stariji gospodin, penzioner od 89 godina. Adrijan mu je pomagao u kućanstvu, ali on nikako nije mogao da se navikne na red. Svojeglav je i nije mu stalo do toga što drugi ljudi misle o njemu. Voli da jede sendviće od cikle i da puši cigarete u krevetu. Adrijan ga je zavoleo nakon nekog vremena i oni su postali veliki drugovi, ali ni samom Adrijanu nije bilo jasno kako je došlo do toga jer nisu imali ništa zajedničko.
Beleška o piscu
Sju Taunsend rođena je 1941. u Lesteru u Engleskoj, a pohađala je Glen Hils školu početkom 50-ih, a kasnije odlazi u žensku školu u Južnom Vigstonu. Školu je napustila već sa 15 godina te je bila domaćica sve dok joj nije izašla prva knjiga. Udala se vrlo mlada, već sa 18 godina i ima troje dece. Muž ju je napustio, pa ih je kasnije odgajala sama.
Svoju književnu karijeru započela je tek sa 35 godina. Savremena engleska spisateljica čiji su romani za omladinu prevedeni na mnoge svetske jezike, a neki su postali predlozi za radio i scenska dela.
Nakon što je 1984. godine objavila prvo delo, pod naslovom „Tajni život Adriana Mola“, postala je popularna širom sveta, a on je imao milionski tiraž.
Uskoro je, zahvaljujući izvanrednom prijemu kod čitalaca, napisala i objavila nastavke o životu Adrijana i to pod naslovima: „Novi jadi Adrijana Mola“ i „Adrijan Mol na pragu zrelosti“, „Adrijan Mol – godina kapućina“ i „Adrijan Mol – divlje godine“. Prema njenoj knjizi „Tajni dnevnik“ snimljeni su serija i mjuzikl.
Lekari su 1999. godine otkrili da ima dijabetes, počela je naglo gubiti vid, pa je gotovo oslepela. Preminula je 10. aprila 2014. godine u Lesteru.
Ostavite odgovor