Doživljeni govor se javlja unutar pripovedanja u trećem licu kada se neposredno prelazi na iznošenje misli i osećanja pojedinog lika pripovetke, kao njegovo sopstveno pripovedanje, a ne piščevo. Javlja se kao nekakav unutrašnji monolog, ali sada u trećem licu.
Termin potiče od francuske reči style indirect libre ili slobodni indirektni govor. Doživljeni govor predstavlja oblik pripovednog diskursa pomoću kojeg se u tekstu predočavaju misli ili govor junaka. Kada se u tekstu susretnemo sa doživljenim govorom teško možemo razaznati kada je pisac predao reč svome liku. U tom prelazu nemamo nikakvih uobičajenih indikatora koji ukazuju na to da je uveden govor junaka. Nigde ne nalazimo napomene tipa „govorio je u sebi, mislio je, osećao je“ i drugo.
Doživljeni govor možemo prikazati, i istaći njegove karakteristike, tako što ćemo ga sagledati u odnosu na druge oblike govora kojima se predstavljaju misli u prozi. Na primer, direktni govor bi glasio: „moram da dođem sutra“, rekla je; indirektni bi glasio: „rekla je da mora da dođe sutra“; dok bi doživljeni govor glasio: „mora da dođe sutra“.
U doživljenom govoru, iako ga je teško prepoznati, postoje pojedini formalni indikatori koji nam mogu pomoći kako bi ga prepoznali u tekstu. Pažljivim čitanjem možemo uočiti određene stavove koji su karakteristični za neki lik, reči i idiome karakteristični za njega, kao i pojedini sudovi i tvrdnje koji nam svedoče o položaju nekog lika. Obično se smatra da on predstavlja dva glasa, junakov i pripovedačev.
Doživljeni govor je posebno karakterističan za prozu realizma i prvi put ga srećemo u romanu Gustafa Flobera „Gospođa Bovari“. Pisac ga je u svom romanu često koristio kako bi nam pokazao kako junak doživljava svet oko sebe, sa stanovišta junaka. Tako doživljeni govor povezujemo sa unutrašnjim monologom, što ga takođe dovodi i u vezu sa unutrašnjim gledištem junaka, odnosno sa fokalizacijom.
Doživljenim govorom koristili su se i Prust, Džejms Džojs, Virdžinij Vulf i drugi. U srpskoj književnosti doživljeni govor primećujemo kod Sime Matavulja, Vladana Desnice i drugih.
Ostavite odgovor